Webinaari | Nuorten syömishäiriöt, syömisen haasteet ja neuromoninaisuus – ymmärrystä ilmiöön ja käytännön keinoja nuoren tukemiseen

Tiistai 28.4. klo 13.00-14.30 Teams | Ilmoittaudu mukaan 26.4. mennessä tai tilaa tallenne!      

Kohtaatko työssäsi nuoria, joille syöminen ei olekaan itsestäänselvyys? 

Nuori kertoo, ettei ruoka oikein maistu. Joku syö hyvin vähän – tai hyvin yksipuolisesti. Toinen sanoo olevansa niin väsynyt ja kuormittunut, ettei jaksa käydä kaupassa tai miettiä mitä söisi. Joillekin ruoan rakenne, maku tai ruokailutilanne voi tuntua ylivoimaiselta. 

Nuorten syömiseen liittyvät haasteet näkyvät yhä useammin myös nuorisotyön arjessa. Kaikki tilanteet eivät ole varsinaisia syömishäiriöitä – mutta silti ne voivat vaikuttaa merkittävästi nuoren jaksamiseen, mielialaan ja arjen sujumiseen. Taustalla voi olla kuormitusta, mielenterveyden haasteita tai esimerkiksi neuromoninaisuuteen liittyviä tekijöitä. 

Tässä käytännönläheisessä webinaarissa pysähdymme ilmiön äärelle nuorisotyön näkökulmasta. Saat ajankohtaista tietoa nuorten syömishäiriöistä, mutta tarkastelemme myös laajemmin syömisen haasteita: mitä tehdä, kun arjen voimavarat eivät riitä syömisen järjestämiseen. 

Webinaari tarjoaa ymmärrystä, konkreettisia näkökulmia ja keinoja, joita voi soveltaa suoraan nuorisotyön arjessa. 

Webinaarissa käsittelemme mm: 

  • miten nuorten syömishäiriöt ja syömisen haasteet voivat näkyä arjessa 
  • millaisia yhteyksiä syömiseen voi olla neuromoninaisuudella ja kuormituksella 
  • miten tunnistaa varhaisia merkkejä ja ottaa huoli puheeksi sensitiivisesti 
  • miten tukea nuorta tilanteissa, joissa syömisen suunnittelu tuntuu ylivoimaiselta 
  • millaisia pieniä, arkeen sopivia tukikeinoja nuorisotyössä voi käyttää 

Webinaarin jälkeen: 

  • Ymmärrät ja tunnistat nuorten syömishäiriöitä ja syömisen haasteita sekä sitä, miten neuromoninaisuus kytkeytyy ilmiöihin 
  • Osaat kohdata ja tukea nuoria sekä keskustella ilmiöistä nuorten kanssa

Asiantuntijat:

  • Reetta Kevätniemi, Sosionomi (AMK), seksuaaliterapeutti ja keho- ja traumatietoinen valmentaja. Vertais- ja vapaaehtoistoiminnan ohjaaja, Omavoima | Setlementti Tampere ry 
  • Kokemusosaaja, OmaVoima | Setlementti Tampere ry 
  • Heta Eskelinen, psykofyysinen ja psykiatrinen ft, neuropsykiatrinen valmentaja, ratkaisukeskeinen lyhytterapeutti ja seksuaalineuvoja | KehoMielenVire 

Koulutus järjestetään Teams-webinaarina.
Ilmoittautuessa sitoudut Setlementtiliiton turvallisemman tilan periaatteisiin
Webinaari toteutetaan yhteistyössä Opintokeskus Siviksen kanssa. 

Kenelle?

Webinaari on suunnattu lapsi- ja nuorisotyön ammattilaisille, kasvattajille ja kaikille, jotka haluavat syventää ymmärrystään ilmiöstä. Webinaari lisää varmuutta nuorten kohtaamiseen tilanteissa, joissa syöminen herättää huolta – sekä välineitä tukea nuorta.  

Tervetuloa mukaan vahvistamaan osaamistasi nuorten hyvinvoinnin tukijana!