Asiantuntijamme

Setlementtiliike (Setlementtiliitto ja 39 paikallisyhdistystä eli setlementtiä) on uskonnollisesti ja poliittisesti sitoutumaton kansalaisliike, joka edistää ihmisten välistä vuoropuhelua, merkityksellisyyden kokemuksia ja elinikäistä oppimista yhteiskunnassa. Työntekijöitä setlementtiliikkeessä on 3 203. Rakennamme tulevaisuuden Suomea, joka on syrjimätön ja yhdenvertainen, yhteisöllinen ja sosiaalisesti oikeudenmukainen, ekologisesti kestävä yhteiskunta.

Kriisi- ja tukitoiminta on yksi toimintamuodoistamme, alta löydät asiantuntijamme.

Haastattelu- ja kommenttipyynnöissä voit olla yhteydessä myös Setlementtiliiton viestintäpäällikköön Tiina Siikasaareen, tiina.siikasaari@setlementti.fi, p. 045 125 1175.

Kunniaväkivaltatyö
Satu Hintikka yksikönjohtaja satu.hintikka@setlementtitampere.fi 050 523 7313 Tampere
Johanna Aapakallio vastaava soputyöntekijä johanna@loistosetlementti.fi 040 192 0815 Helsinki
Lähisuhdeväkivallan vastainen työ
Tommi P. Pesonen vastaava ohjaaja, seksuaaliterveys ja seksuaaliväkivaltatyö tommi.p.pesonen@poikientalo.fi 040 779 9582 Helsinki
Satu Hintikka yksikönjohtaja satu.hintikka@setlementtitampere.fi 050 523 7313 Tampere
Päivi Sinkkonen yksikönjohtaja paivi.sinkkonen@setlementtitampere.fi  Tampere
Lapsi- ja nuorisotyö
Veli-Pekka Kilpala poikatyön työalajohtaja veli-pekka.kilpala@loistosetlementti.fi 050 556 0277 Helsinki
Tuula Pölönen varhaiskasvatuksen opettaja, leikkikoulun johtaja tuula.polonen@linnala.fi 040 680 3806 Savonlinna
Minna Leponiemi yksikönjohtaja minna.leponiemi@setlementtitampere.fi 050 384 7013 Tampere
Silja Havu lapsi- ja nuorisotyön kehittäjä silja.havu@setlementti.fi 050 309 2383 Helsinki
Rikosuhrityö
Noora Nieminen aluejohtaja noora.nieminen@setlementtitampere.fi 050 421 0236 Tampere
Tommi P. Pesonen vastaava ohjaaja, seksuaaliterveys ja seksuaaliväkivaltatyö tommi.p.pesonen@poikientalo.fi 040 779 9582 Helsinki
Seksuaalisesti hyväksikäytettyjen tuki
Tommi P. Pesonen vastaava ohjaaja, seksuaaliterveys ja seksuaaliväkivaltatyö tommi.p.pesonen@poikientalo.fi 040 779 9582 Helsinki
Satu Hintikka yksikönjohtaja satu.hintikka@setlementtitampere.fi 050 523 7313 Tampere
Sukupuolisensitiivisyys
Laura Ranki suse-koordinaattori laura.ranki@loistosetlementti.fi 050 551 3955 Helsinki
Monikulttuurisuustyö
Sonja Raunio tyttötyön työalajohtaja sonja.raunio@loistosetlementti.fi 050 552 3354 Helsinki
Marketta Parkkinen kohtaamispaikan vastaava marketta.parkkinen@linnala.fi 0440 511 823 Savonlinna
Annukka Tuovila yksikönjohtaja annukka.tuovila@setlementtitampere.fi 050 465 0882 Tampere
Seniori- ja vanhustyö
Marju Kiiski toiminnanjohtaja marju.kiiski@mikkelinsetlementti.fi 050 529 3361 Mikkeli
Niko Kaunisto toimintakoordinaattori niko.kaunisto@mikkelinsetlementti.fi 044 753 0863 Mikkeli
Marjo-Riikka Tiilikainen seniorikeskuksen vastaava marjo-riikka.tiilikainen@linnala.fi 040 680 3831 Savonlinna
Pirjo Jäntti Leskinen omaishoito- ja vapaaehtoistyön vastaava pirjo.jantti@linnala.fi 0440511826 Savonlinna
Maahanmuuttajien tukityö
Marketta Parkkinen kohtaamispaikan vastaava marketta.parkkinen@linnala.fi 0440 511 823 Savonlinna
Suvi Nieminen yksikönjohtaja suvi.nieminen@setlementtitampere.fi 050 306 5735 Tampere
Kiusaamisen vastainen työ
Jenni Heikkilä yksikönjohtaja jenni.heikkila@setlementtitampere.fi 050 355 0066 Tampere
Tina Holmberg-Kalenius       
hankevastaava, kiusattujen lasten vanhempien ja kiusaamista kokeneiden tuki, neuvonta ja jälkihoito valopilkkuja@harjulan.fi 044 772 5015 Lahti
Nina Kaituri hankevastaava, kiusattujen nuorten tuki, neuvonta ja jälkihoito valopilkkuja@harjulan.fi 050 590 1134 Lahti
Väkivaltatyö
Satu Hintikka yksikönjohtaja satu.hintikka@setlementtitampere.fi 050 523 7313 Tampere
Kehitysvammaisten kanssa tehtävä työ
Valtteri Rantanen vastaava ohjaaja valtteri.rantanen@setlementtitampere.fi 0400 510 147 Tampere
Työnohjaus, työyhteisöilmiöt
Jutta Väänänen työnohjaaja, järjestöjohtaja jutta.vaananen@setlementtitampere.fi 050 472 6336 Tampere
Psykoterapia
Reija Mäkkylä johtava psykoterapeutti reija.makkyla@setlementtitampere.fi 050 322 5135 Tampere
Neurokirjon henkilöt
Heidi Multanen yksikönjohtaja heidi.multanen@setlementtitampere.fi 040 558 7598 Tampere
Järjestöjohtaminen | SOTE-uudistus
Mervi Janhunen-Ruusuvuori toiminnanjohtaja mervi.janhunen-ruusuvuori@setlementtitampere.fi 050 439 0535 Tampere