Asiantuntijamme

Setlementtiliike (Setlementtiliitto ja 39 paikallisyhdistystä eli setlementtiä) on uskonnollisesti ja poliittisesti sitoutumaton kansalaisliike, joka edistää ihmisten välistä vuoropuhelua, merkityksellisyyden kokemuksia ja elinikäistä oppimista yhteiskunnassa. Rakennamme tulevaisuuden Suomea, joka on syrjimätön ja yhdenvertainen, yhteisöllinen ja sosiaalisesti oikeudenmukainen, ekologisesti kestävä yhteiskunta. Työntekijöitä setlementtiliikkeessä on yli 3 200.

Kriisi- ja tukitoiminta on yksi toimintamuodoistamme, alta löydät asiantuntijamme.

Haastattelu- ja kommenttipyynnöt:
viestintäpäällikkö Tiina Siikasaari, tiina.siikasaari@setlementti.fi, p. 045 125 1175 tai suoraan asiantuntija.

Piilotettu
Järjestöjohtaminen | SOTE-uudistus

Mervi Janhunen-Ruusuvuori
toiminnanjohtaja

mervi.janhunen-ruusuvuori@setlementtitampere.fi
050 439 0535

Tampere

Kehitysvammaisten kanssa tehtävä työ

Valtteri Rantanen
vastaava ohjaaja

valtteri.rantanen@setlementtitampere.fi
0400 510 147

Tampere

Kiusaamisen vastainen työ

 

Anniina Niemi
kriisityöntekijä

anniina.niemi@setlementtitampere.fi
050 355 0066

Tampere

Tina Holmberg-Kalenius
hankevastaava, kiusattujen lasten vanhempien ja kiusaamista kokeneiden tuki, neuvonta ja jälkihoito

valopilkkuja@harjulan.fi
044 772 5015

Lahti

Camilla Polviander
kriisityöntekijä

camilla.polviander@setlementtitampere.fi
050 515 1489

Tampere

Nina Kaituri
hankevastaava, kiusattujen nuorten tuki, neuvonta ja jälkihoito

valopilkkuja@harjulan.fi
050 590 1134

Lahti

Kunniaväkivaltatyö

Satu Hintikka
yksikönjohtaja

satu.hintikka@setlementtitampere.fi
050 523 7313

Tampere

Johanna Aapakallio
vastaava soputyöntekijä

johanna@loistosetlementti.fi
040 192 0815

Helsinki

 

Lapsi- ja nuorisotyö
Veli-Pekka Kilpala
poikatyön työalajohtaja

veli-pekka.kilpala@loistosetlementti.fi
050 556 0277

Helsinki

Tuula Pölönen
varhaiskasvatuksen opettaja, leikkikoulun johtaja

tuula.polonen@linnala.fi
040 680 3806

Savonlinna

Minna Leponiemi
yksikönjohtaja

minna.leponiemi@setlementtitampere.fi
050 384 7013

Tampere

Silja Havu
lapsi- ja nuorisotyön kehittäjä

silja.havu@setlementti.fi
050 309 2383

Helsinki

Lähisuhdeväkivallan vastainen työ

Tommi P. Pesonen
vastaava ohjaaja, seksuaaliterveys ja seksuaaliväkivaltatyö

tommi.p.pesonen@poikientalo.fi
040 779 9582

Helsinki

Satu Hintikka
yksikönjohtaja

satu.hintikka@setlementtitampere.fi
050 523 7313

Tampere

Päivi Sinkkonen
yksikönjohtaja

paivi.sinkkonen@setlementtitampere.fi 

Tampere

Maahanmuuttajien tukityö

Marketta Parkkinen
kohtaamispaikan vastaava

marketta.parkkinen@linnala.fi
0440 511 823

Savonlinna

Suvi Nieminen
yksikönjohtaja

suvi.nieminen@setlementtitampere.fi
050 306 5735

Tampere

Monikulttuurisuustyö

Sonja Raunio
tyttötyön työalajohtaja

sonja.raunio@loistosetlementti.fi
050 552 3354

Helsinki

Marketta Parkkinen
kohtaamispaikan vastaava

marketta.parkkinen@linnala.fi
0440 511 823

Savonlinna

Annukka Tuovila
yksikönjohtaja

annukka.tuovila@setlementtitampere.fi
050 465 0882

Tampere

Neurokirjon henkilöt

Heidi Multanen
yksikönjohtaja

heidi.multanen@setlementtitampere.fi
040 558 7598

Tampere

Psykoterapia

Reija Mäkkylä
johtava psykoterapeutti

reija.makkyla@setlementtitampere.fi
050 322 5135

Tampere

Rikosuhrityö
Noora Nieminen
aluejohtaja

noora.nieminen@setlementtitampere.fi
050 421 0236

Tampere

Tommi P. Pesonen
vastaava ohjaaja, seksuaaliterveys ja seksuaaliväkivaltatyö

tommi.p.pesonen@poikientalo.fi
040 779 9582

Helsinki

Seksuaalisesti hyväksikäytettyjen tuki

Tommi P. Pesonen
vastaava ohjaaja, seksuaaliterveys ja seksuaaliväkivaltatyö

tommi.p.pesonen@poikientalo.fi
040 779 9582

Helsinki

Satu Hintikka
yksikönjohtaja

satu.hintikka@setlementtitampere.fi
050 523 7313

Tampere

Seniori- ja vanhustyö

Marju Kiiski
toiminnanjohtaja

marju.kiiski@mikkelinsetlementti.fi
050 529 3361

Mikkeli

Niko Kaunisto
toimintakoordinaattori

niko.kaunisto@mikkelinsetlementti.fi
044 753 0863

Mikkeli

Marjo-Riikka Tiilikainen
seniorikeskuksen vastaava

marjo-riikka.tiilikainen@linnala.fi
040 680 3831

Savonlinna

Pirjo Jäntti Leskinen
omaishoito- ja vapaaehtoistyön vastaava

pirjo.jantti@linnala.fi
0440511826

Savonlinna

Sukupuolisensitiivisyys

Laura Ranki
suse-koordinaattori

laura.ranki@loistosetlementti.fi
050 551 3955

Helsinki

Työllistäminen

Sanni Leinonen
Projektipäällikkö/Jatkuva oppiminen ja työllisyys

050 313 0855
sanni.leinonen@kalliola.fi

Sirpa Myllyniemi
Projektipäällikkö/URA-palvelut

050 550 9704
sirpa.myllyniemi@vaasansetlementti.fi

 

Työnohjaus, työyhteisöilmiöt

Jutta Väänänen
työnohjaaja, järjestöjohtaja

jutta.vaananen@setlementtitampere.fi
050 472 6336

Tampere

Väkivaltatyö

Satu Hintikka
yksikönjohtaja

satu.hintikka@setlementtitampere.fi
050 523 7313

Tampere