Asiantuntijamme

Setlementtiliike (Setlementtiliitto ja 32 paikallisyhdistystä eli setlementtiä) on uskonnollisesti ja poliittisesti sitoutumaton kansalaisliike, joka edistää ihmisten välistä vuoropuhelua, merkityksellisyyden kokemuksia ja elinikäistä oppimista yhteiskunnassa. Rakennamme tulevaisuuden Suomea, joka on syrjimätön ja yhdenvertainen, yhteisöllinen ja sosiaalisesti oikeudenmukainen, ekologisesti kestävä yhteiskunta. Työntekijöitä setlementtiliikkeessä on yli 2 800 (v. 2023).

Alta löydät asiantuntijamme.

Haastattelu- ja kommenttipyynnöt:
viestintäpäällikkö Tiina Siikasaari, tiina.siikasaari@setlementti.fi, p. 045 125 1175 tai suoraan asiantuntija.

Piilotettu
Järjestöjohtaminen | SOTE-uudistus

Mervi Janhunen-Ruusuvuori
toiminnanjohtaja

mervi.janhunen-ruusuvuori@setlementtitampere.fi
050 439 0535

Tampere

Mirjami Koivunen
järjestöpäällikkö

mirjami.koivunen@kalliola.fi
050 400 9857

Helsinki

Heidi Nygren
toiminnanjohtaja

heidi.nygren@kalliola.fi
050 312 4373

Helsinki

 

Kehitysvammaisten kanssa tehtävä työ

Valtteri Rantanen
vastaava ohjaaja

valtteri.rantanen@setlementtitampere.fi
0400 510 147

Tampere

Sanna Neuvonen
Esittävät taiteet/Teatteri NEO
Matalan kynnyksen kohtaamispaikka/Voimavirta Talo 

sanna.neuvonen@setlementtitampere.fi
040 5890870

Tampere

Heidi Multanen
yhdenvertaisuustyönjohtaja

heidi.multanen@setlementtitampere.fi
050 432 3768

Tampere

Kiusaamisen vastainen työ

 

Iina Vartiainen

kriisityöntekijä

iina.vartiainen@setlementtitampere.fi
050 515 1489

Tampere

Tanja Niemelä
kriisityöntekijä

tanja.niemela@setlementtitampere.fi
050 355 0066

Tampere

Nina Kaituri
hankevastaava, kiusattujen nuorten tuki, neuvonta ja jälkihoito

valopilkkuja@harjulan.fi
050 590 1134

Lahti

Tina Holmberg-Kalenius
hankevastaava, kiusattujen lasten vanhempien ja kiusaamista kokeneiden tuki, neuvonta ja jälkihoito

valopilkkuja@harjulan.fi
044 772 5015

Lahti

Kunniaväkivaltatyö

Satu Hintikka
yksikönjohtaja

satu.hintikka@setlementtitampere.fi
050 523 7313

Tampere

Fardin Abbasi
kriisityöntekijä

fardin.abbasi@setlementtitapere.fi
050 407 5445

Tampere

Aino
soputyön asiantuntija

aino.sopu@aurala.fi
050 316 7703

Turku

Hannaneh
soputyön asiantuntija

hannaneh.sopu@aurala.fi
050 316 7709

Turku

Johanna Aapakallio
vastaava soputyöntekijä

johanna@loistosetlementti.fi
040 192 0815

Helsinki

 

Lapsi- ja nuorisotyö

Veli-Pekka Kilpala
poikatyön työalajohtaja

veli-pekka.kilpala@loistosetlementti.fi
050 556 0277

Helsinki

Tuula Pölönen
varhaiskasvatuksen opettaja, leikkikoulun johtaja

tuula.polonen@linnala.fi
040 680 3806

Savonlinna

Teemu Meriluoto
nuorisotyön koordinaattori

teemu.meriluoto@setlementtijoensuu.fi
040 184 1021

Joensuu

Miiro Sivonen
poikatyön ja isosisarustoiminnan kehittäjä

miiro.sivonen@setlementtijoensuu.fi
040 763 5334

Joensuu

Iida Kärkkäinen
tyttötyön kehittäjä

iida.karkkainen@setlementtijoensuu.fi
045 163 3380

Joensuu

Essi Räsänen
koordinaattori

essi.rasanen@ahjola.fi 
0445538435

Tampere

Vesa Vilppola
kriisityöntekijä

vesa.vilppola@setlementtitampere.fi
050 357 8609

Tampere

Irene Peiponen
hankevastaava, erityistä tukea tarvitsevien lasten ja nuorten vertaistoiminta

irene.peiponen@setlementtilouhela.fi
040 824 6671

Järvenpää

 

Lähisuhdeväkivallan vastainen työ

Tommi P. Pesonen
vastaava ohjaaja, seksuaaliterveys ja seksuaaliväkivaltatyö

tommi.p.pesonen@poikientalo.fi
040 779 9582

Helsinki

Satu Hintikka
yksikönjohtaja

satu.hintikka@setlementtitampere.fi
050 523 7313

Tampere

Samu Hisso
kriisityöntekijä

samu.hisso@setlementtitampere.fi
045 881 4514

Tampere

Monikulttuurisuustyö

Outi Tikkanen
hankepäällikkö, TyösSä Parempi

outi.tikkanen@aurala.fi
050 316 7715

Turku

Marketta Parkkinen
kohtaamispaikan vastaava

marketta.parkkinen@linnala.fi
0440 511 823

Savonlinna

Suvi Nieminen
yhteisötyön johtaja

suvi.nieminen@setlementtitampere.fi

Tampere

Laura Siniranta
hanketyöntekijä, suomen kielen opettaja, TyösSä Parempi, Ooo! Opin, osaan ja onnistun

laura.siniranta@aurala.fi
050 327 0805

Turku

Chia Abdullahpour
hanketyöntekijä, TyösSä Parempi

chia.abdullahpour@aurala.fi
050 300 8945

Turku

Neurokirjon henkilöt

Heidi Multanen
yksikönjohtaja

heidi.multanen@setlementtitampere.fi
040 558 7598

Tampere

Reetta Kevätniemi
vertais- ja vapaaehtoistoiminnan ohjaaja

reetta.kevatniemi@setlementtitampere.fi
040 558 7598

Tampere

Anabel Rosental
neuropsykiatrinen valmentaja

anabel.rosental@setlementtitampere.fi
040 146 9555

Tampere

Annemari Ilonen
neuropsykiatrinen valmentaja

annemari.ilonen@setlementtitampere.fi

Tampere

Miiro Sivonen
poikatyön ja isosisarustoiminnan kehittäjä

miiro.sivonen@setlementtijoensuu.fi
040 763 5334

Joensuu

Päihde- ja riippuvuustyö

 

Tuomas Maasio
Kalliolan Klinikan johtaja

tuomas.maasio@kalliola.fi
050 323 6696

Helsinki

Kaisa Liinanto
yhteisövalmentaja, rikostaustaisten avopäihdekuntoutus

kaisa.liinanto@kalliola.fi
041 527 1994

Helsinki

Rikollisuuden ehkäisy ja sovittelu

Lars Rikberg

sovittelujohtaja

lars.rikberg@kalliola.fi
050 406 5885

Helsinki

Kaisa Liinanto
yhteisövalmentaja, rikostaustaisten avokuntoutus

kaisa.liinanto@kalliola.fi
041 527 1994

Helsinki

Ritva Nikkilä
yhteisövalmentaja, väkivaltatyö

ritva.nikkila@kalliola.fi
050 433 3110

Helsinki

 

Rikosuhrityö

Tommi P. Pesonen
vastaava ohjaaja, seksuaaliterveys ja seksuaaliväkivaltatyö

tommi.p.pesonen@poikientalo.fi
040 779 9582

Helsinki

Seksuaaliväkivaltatyö

Tommi P. Pesonen
vastaava ohjaaja, seksuaaliterveys ja seksuaaliväkivaltatyö

tommi.p.pesonen@poikientalo.fi
040 779 9582

Helsinki

Satu Hintikka
yksikönjohtaja

satu.hintikka@setlementtitampere.fi
050 523 7313

Tampere

Mervi Talvitie
kriisityöntekijä

mervi.talvitie@setlementtitampere.fi
045 802 4814

Tampere

Tiina Teerikorpi
kriisityöntekijä

tiina.teerikorpi@setlementtitampere.fi
045 802 4804

Tampere

Seniori- ja vanhustyö

Marju Kiiski
toiminnanjohtaja

marju.kiiski@mikkelinsetlementti.fi
050 529 3361

Mikkeli

Niko Kaunisto
toimintakoordinaattori

niko.kaunisto@mikkelinsetlementti.fi
044 753 0863

Mikkeli

Marjo-Riikka Tiilikainen
seniorikeskuksen vastaava

marjo-riikka.tiilikainen@linnala.fi
040 680 3831

Savonlinna

Pirjo Jäntti Leskinen
omaishoito- ja vapaaehtoistyön vastaava

pirjo.jantti@linnala.fi
0440511826

Savonlinna

Kati Vallenius
yhteisöohjaaja, Senioriolkkari ja kerhotoiminta

kati.vallenius@aurala.fi
050 551 5746

Turku

Essi Leikas
yhteisökehittäjä, Senioriolkkari

essi.leikas@aurala.fi
050 473 1047

Turku

Sara Lind
seniorityön koordinaattori

sara.lind@setlementtijoensuu.fi
040 767 2088

Joensuu

Riitta Koivula
seniorityön kehittäjä

riitta.koivula@setlementtijoensuu.fi
040 767 2162

Joensuu

Sukupuolisensitiivisyys

Laura Ranki
suse-koordinaattori

laura.ranki@loistosetlementti.fi
050 551 3955

Helsinki

Annika Kurki
nuorisotyön ja isosisarustoiminnan koordinaattori

annika.kurki@setlementtijoensuu.fi
040 184 1021

Joensuu

Iida Kärkkäinen
tyttötyön kehittäjä

iida.karkkainen@setlementtijoensuu.fi
045 163 3380

Joensuu

Asla Westerholm
ohjaaja

asla.westerholm@ahjola.fi
0445538432

Tampere

Työllistäminen

Sirpa Myllyniemi
projektipäällikkö, URA-palvelut

sirpa.myllyniemi@vaasansetlementti.fi
050 550 9704

Vaasa

Katja Ålander
myymälävastaava, Kierrätyskeskus Patina

katja.alander@harjulan.fi
044 708 1035

Lahti

Laura Siniranta
hanketyöntekijä, suomen kielen opettaja, TyösSä Parempi, Ooo! Opin, osaan ja onnistun

laura.siniranta@aurala.fi
050 327 0805

Turku

Outi Tikkanen
hankepäällikkö, TyösSä Parempi

outi.tikkanen@aurala.fi
050 316 7715

Turku

Chia Abdullahpour
hanketyöntekijä, TyösSä Parempi

chia.abdullahpour@aurala.fi
050 300 8945

Turku

 

Työnohjaus, työyhteisöilmiöt

Jutta Väänänen
työnohjaaja, järjestöjohtaja

jutta.vaananen@setlementtitampere.fi
050 472 6336

Tampere

Marjut Kinnunen
vastuuohjaaja, yksikönpäällikkö, Kierrätyskeskus Patina ja Harjula-keskus Kuntouttava työtoiminta

marjut.kinnunen@harjulan.fi
044 772 5026

Lahti

Vapaaehtois- ja kansalaistoiminta

Niilo Karjalainen
vapaaehtoistoiminnan koordinaattori

niilo.karjalainen@kalliola.fi
050 344 4258

Helsinki

Vapaa sivistystyö ja koulutus

Laura Hartikainen
Kalliolan kansalaisopiston rehtori

laura.hartikainen@kalliola.fi
050 477 7247

Helsinki

Sanni Leinonen
koulutuspäällikkö, aikuisten perustaidot, työllisyyttä tukevat koulutukset

sanni.leinonen@kalliola.fi
050 313 0855

Helsinki

Marja Juhola
koulutusasiantuntija, osaamisperusteisuus, kansalliset perustaitojen osaamismerkit, digipedagogiikka

marja.juhola@kalliola.fi
050 475 2200

Helsinki

 

Väkivaltatyö

Satu Hintikka
yksikönjohtaja

satu.hintikka@setlementtitampere.fi
050 523 7313

Tampere