Suomi julkaisi toisen Nuoret, rauha ja turvallisuus -toimintaohjelmansa 2025–2028
Suomen Setlementtiliitolla oli kunnia osallistua 1. joulukuuta 2025 ulkoministeriössä järjestettyyn tilaisuuteen, jossa julkaistiin Suomen toinen kansallinen Nuoret, rauha ja turvallisuus -toimintaohjelma (YPS NAP). Tilaisuuden avasi ulkoministeri Elina Valtonen. Tilaisuus korosti Suomen sitoutumista nuorten osallistamiseen rauhan ja turvallisuuden kysymyksissä, niin kansallisesti kuin kansainvälisesti.
Toimintaohjelma perustuu YK:n turvallisuusneuvoston päätöslauselmaan 2250 ja sen jatkopäätöslauselmiin, joissa nuoret nähdään aktiivisina toimijoina rauhanrakentamisessa. Vain harvat maat maailmassa ovat laatineet oman toimintaohjelmansa, mikä tekee Suomesta yhden edelläkävijöistä tällä alueella.
Nuorten osallistamista vahvistavat painopisteet
Uusi toimintaohjelma rakentuu viiden painopisteen ympärille: osallistuminen, ennaltaehkäisy, suojelu, aseistariisunta ja kotiutuminen sekä kumppanuudet. Tavoitteena on vahvistaa nuorten mahdollisuuksia osallistua päätöksentekoon, ehkäistä syrjäytymistä, lisätä turvallisuutta ja hyvinvointia sekä tukea eri toimijoiden välistä yhteistyötä.
Tilaisuudessa korostettiin, että nuorten ääni tulee huomioida jo suunnittelun alkuvaiheessa.
Miksi tämä on merkityksellistä Setlementtiliitolle?
Suomen Setlementtiliitolla on pitkä perinne nuorten osallisuuden ja yhteisöllisen hyvinvoinnin edistämisessä. Julkaistu toimintaohjelma tukee näitä arvoja. Paikallissetlementeille ohjelma avaa mahdollisuuksia ottaa nuoria mukaan paikallisen toiminnan suunnitteluun, vahvistaa ennaltaehkäiseviä ja yhteisölähtöisiä toimintamalleja sekä tehdä yhteistyötä myös muiden nuorten, rauhan ja turvallisuuden parissa toimivien tahojen kanssa. Ohjelma linkittää olemassa olevaa työtä kansallisiin tavoitteisiin ja yhteisiin järjestelmiin.
Katse eteenpäin
Julkaisu merkitsee vasta toiminnan alkua. Ohjelman toteuttaminen vaatii tekoja, vuoropuhelua ja yhteistyötä, jotta nuorten osallisuus toteutuu konkreettisesti eri puolilla Suomea. Seuraamme jatkossa, miten nuoret pääsevät mukaan rauhanomaisia ja osallistavia yhteisöjä rakentaviin prosesseihin.
Lisätiedot: Ministry for Foreign Affairs of Finland — “Finland issues its second National Action Plan on Youth, Peace and Security”, 1.12.2025